Szkolny Dzień Profilaktyki

W Publicznej Szkole Podstawowej im. Przyjaciół Dzieci w Przytyku ogromną wagę przywiązuje się do profilaktyki uzależnień i innych współczesnych zagrożeń. Obecnie należy do nich zaliczyć niebezpieczeństwa związane z korzystaniem z Internetu i uzależnieniem  od komputera czy telefonu komórkowego. Dlatego 18 listopada 2021 roku został zorganizowany Szkolny Dzień Profilaktyki poświęcony właśnie temu problemowi. Upłynął on pod hasłem: „Cyberprzemoc – zagrożenia w sieci".              W tegoroczne działania została włączona cała społeczność szkolna. Uczniowie, ich rodzice oraz nauczyciele uczestniczyli w kompleksowym szkoleniu, które poprowadził Naczelnik Wydziału Prewencji Policji na Mazowszu  mgr Zbigniew Rzymkowski.

Uczniowie klas VI - VIII wzięli udział w spotkaniu  na temat zagrożeń internetowych i konsekwencji niewłaściwych zachowań w sieci. Niestandardowa forma zajęć przypadła do gustu uczniom, którzy chętnie angażowali się w rozmowy z prowadzącym. Uczestnicy z pewnością uświadomili sobie przyczyny i skutki  niebezpiecznych zachowań związanych z korzystaniem z komputera. Dzięki warsztatom uczniowie poznali rodzaje uzależnień oraz zasady bezpiecznego korzystania z komputera i Internetu. Dowiedzieli się, jak chronić swoją prywatność, jak bezpiecznie korzystać z portali społecznościowych, poczty elektronicznej i internetowych czatów.

Z kolei rodzice oraz nauczyciele przeanalizowali podstawowe formy cyberprzemocy i jej skutki. Agresja w Internecie jest dziś zjawiskiem społecznym, jednak jedną z najbardziej oczywistych metod profilaktyki cyberprzemocy,o której zapominamy, jest po prostu jak najczęstsza, szczera rozmowa z dzieckiem.

Życzymy wszystkim uczniom, by spotkanie profilaktyczne stało się inspiracją do podejmowania rozmów o życiu  w grupie rówieśniczej, w domach, w szkole oraz  do kierowania się w swoich wyborach asertywnością, by móc odważnie powiedzieć: STOP przemocy, agresji oraz złym nawykom nie tylko w sieci.

Autor: Monika Rdzanek