Adwokaci objaśniają prawo

Ostatnio w naszej szkole gościliśmy aplikantkę  prawa – p. Agatę Skrzypczak, która poprowadziła warsztaty pod hasłem  „Adwokatura przeciwko przemocy. Adwokaci objaśniają prawo.” Wzięli w nich udział uczniowie klas VII i VIII. Tematem przewodnim spotkania była przemoc rówieśnicza, domowa, słowna, agresja fizyczna i psychiczna – zjawiska, które niestety,  coraz częściej zdarzają się wśród młodych osób.

Pani adwokat wyjaśniła,  czym jest zjawisko przemocy i, jak zachowania sprawców oddziaływują bezpośrednio na ofiarę. Okazuje się, że sytuacja jest trudna, gdyż ofiary niechętnie mówią o swoich doświadczeniach i najczęściej nie zgłaszają problemu, bo się boją. Przemoc rówieśnicza, dyskryminacja, cyberhejt, przemoc słowna (mowa nienawiści) to najczęściej spotykane formy przemocy, które pani prawnik omówiła z uczniami  w odniesieniu do aktów prawnych i wynikających z nich konsekwencji, do których pociągany jest sprawca. Podkreśliła, że coraz częstszą formą przemocy jest też przemoc domowa, gdzie ofiara jest uzależniona od sprawcy. Prowadząca spotkanie podkreśliła, że powinniśmy reagować. Nie może, to co się złego dzieje w domu, zostawać w czterech ścianach - o czym mówi ustawa  oprzeciwdziałaniu przemocy domowej. Każde dziecko ma prawo  do bezpieczeństwa, a w razie potrzeby z pomocą powinni przyjść psycholog , pedagog, wychowawca, nauczyciel, bądź inna dorosła osoba.

Należy dodać, ze nasi uczniowie aktywnie uczestniczyli w spotkaniu, które mamy nadzieję, skłoniło ich do refleksji i oceny własnej sytuacji w grupie rówieśniczej.

Autor: Monika Rdzanek