MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO W NASZEJ SZKOLE

21 lutego obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, który został ustanowiony przez UNESCO w 1999 r. Jego celem jest ochrona języków ojczystych oraz dbanie o języki zagrożone i ginące.

Z tej okazji, dzieci z naszej szkoły mogły docenić wartość języka polskiego oraz sprawdzić swoje umiejętności polonistyczne. Na lekcjach języka polskiego uczniowie starszych klas wzięli udział w turnieju językowym i zmierzyli się ze skomplikowanymi łamańcami językowymi. Na ten dzień zaplanowano również stacje zadaniowe, w których zakodowano zagadki językowe. W czasie długiej przerwy najstarsi uczniowie stawili czoło zawiłościom polszczyzny w quizie Kahoot. W bibliotece szkolnej przygotowano wystawę słowników i książek poświęconych językowi polskiemu, jego kulturze i poprawności językowej. Na najmłodszych czytelników czekały gry językowe, w które mogli zagrać w czasie przerw i zajęć świetlicowych. Chętni uczniowie odczytywali wybrane łamańce językowe i wzięli udział w losowaniu drobnych niespodzianek. Na terenie szkoły zostały przygotowane gazetki tematyczne.

Język polski zalicza się do grupy najtrudniejszych języków na świecie, dlatego tym bardziej szanujmy polszczyznę i posługujmy się nią poprawnie. Dbajmy o piękny i jedyny w swoim rodzaju język ojczysty.

Autor: Ewa Zasowska, Weronika Tarka