Świętujemy Niepodległość

W dniu 10 listopada br. w Publicznej Szkole Podstawowej im. Przyjaciół Dzieci w Przytyku odbyła się uroczysta akademia upamiętniająca 103 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości przygotowana przez uczniów klasy VII b pod przewodnictwem wychowawcy Tomasza Błaszczyka. Za oprawę plastyczną odpowiedzialna była Pani Małgorzata Bieńkowska. Akademia rozpoczęła się od odśpiewania hymnu państwowego, w ten sposób szkoła włączyła się do akcji  „ Szkoła do hymnu” organizowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Uczniowie wcielili się w role współczesnej młodzieży. Historię „tamtych lat” opowiedział im  świadek historii - ich dziadek. Na scenie pojawili się   polscy żołnierze walczących przeciwko sobie we wrogich armiach zaborczych. Symbolicznie została ukazana Ojczyzna, która dostała się do niewoli na 123 lata. Otoczona przez państwa zaborcze – Rosję, Prusy i Austrię straciła swoją wolność i niepodległość. Przedstawieniu towarzyszyły również  recytacje wierszy i pieśni tego okresu  takiej jak „Szara piechota”, „Pierwsza brygada” czy „Przybyli ułani pod okienko”. Całe przedstawienie wspierał swoim śpiewem chór szkolny.

Pani Dyrektor Izabela Witkowska w swoim przemówieniu nawiązała do historii tamtych lat, przypomniała o wywieszeniu flagi państwowej i godnym świętowaniu tego dnia. Wraz z młodzieżą w dniu 11 listopada br. uczestniczyła w uroczystej Mszy Św. za Ojczyznę w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Przytyku. W uroczystościach kościelnych Publiczną Szkołę  Podstawową im. Przyjaciół Dzieci  w Przytyku reprezentował Poczet Sztandarowy Szkoły.

Autor: Tomasz Błaszczyk