DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU 2023

Zbliża się 19. edycja Dnia Bezpiecznego Internetu 2023, który w tym roku będziemy obchodzić 7 lutego. Jednak jego obchody w formie realizowanych w całej Polsce inicjatyw edukacyjnych są zaplanowane aż do końca marca 2023 roku. Koncentrować się będzie wokół rozmów pod hasłem: „Chcesz o tym porozmawiać?”. Ma na celu wspieranie bezpieczeństwa dzieci w Internecie dzięki ciągłym rozmowom. Pamiętajmy: nigdy nie jest za wcześnie ani za późno, aby rozpocząć rozmowę o bezpieczeństwie online i kontynuować ją.

Kilka słów o tej inicjatywie:

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) ustanowiony został z inicjatywy Komisji Europejskiej w 2004 roku. Świętowany jest na całym świecie. Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 roku jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę – realizatorzy unijnego programu „Digital Europe”. Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange.

19. edycja DBI zachęca nas do aktywnego uczestnictwa we współtworzeniu twórczego i bezpiecznego środowiska online, uświadamia istotę współpracy pomiędzy różnymi sektorami przy wspieraniu pozytywnych zmian w sieci. Wszyscy powinniśmy angażować się w promowanie pozytywnych zastosowań Internetu, promocję tolerancji oraz tworzenie kultury zrozumienia.

Z tej okazji wszystkich uczniów naszej szkoły zapraszamy do udziału w konkursach:

1.1.  Dla uczniów kl. I-IV ogłaszamy KONKURS PLASTYCZNY:

Konkurs na projekt graficzny (plakat) zawierający hasło „Dzień Bezpiecznego Internetu: Chcesz o tym porozmawiać?” i promujący bezpieczne zachowania w Internecie.

WARUNKI KONKURSU PLASTYCZNEGO:

Format projektu graficznego (plakatu) A4 lub A3 wykonany dowolną techniką z hasłem 19. edycji „Dzień Bezpiecznego Internetu: Chcesz o tym porozmawiać?”.

Praca może być wykonana odręcznie lub częściowo komputerowo, może również zawierać ilustracje.

Na wszystkich pracach powinno znajdować się tegoroczne hasło: „Dzień Bezpiecznego Internetu: Chcesz o tym porozmawiać?”.

Praca musi być zaopatrzona w wizytówkę autora tj. imię, nazwisko, klasa (dane umieszczone na odwrocie pracy).

KRYTERIA OCENY PRAC:  prezentacja tematu w sposób interesujący i przyciągający uwagę, pomysłowość ujęcia tematu, zgodność z tematem, estetyka wykonania, wizualna strona projektu, techniczna poprawność wykonania, zastosowanie ciekawej techniki plastycznej.

Termin składania prac: do 3 lutego 2023 roku (piątek) do godz. 12.00.

1. 2.  Dla uczniów kl. V-VIII ogłaszamy KONKURS na PREZENTACJĘ MULTIMEDIALNĄ

Zapraszamy wszystkich uczniów kl. V-VIII do udziału w konkursie na przygotowanie prezentacji multimedialnej o tematyce związanej z hasłem 19. edycji tego dnia i bezpieczeństwem w sieci.

WARUNKI KONKURSU:

Prezentacja multimedialna promująca hasło 19. edycji i bezpieczeństwo w Internecie (od 10 do12 slajdów).

Praca musi zawierać wizytówkę autora tj. imię, nazwisko, klasa.

Termin nadsyłania prac: do 5 lutego 2023 roku (niedziela) do godz. 18.00

Sposób nadsyłania prac: załącznik w postaci pliku na adres mailowy: agnieszkawarchol1982@gmail.com lub Teams na czat prywatny do P. Agnieszki Warchoł.

KRYTERIA OCENY PRAC:  prezentacja tematu w sposób interesujący i przyciągający uwagę, zgodność z tematem, estetyka wykonania, pomysłowość, wykonanie prezentacji zgodnie z zasadami formatowania tekstu, techniczna poprawność wykonania prezentacji.

1. 3.  Dla uczniów kl. IV-VIII ogłaszamy KONKURS na przygotowanie LAPBOOKA

Zapraszamy wszystkich uczniów kl. IV-VIII do udziału w konkursie na przygotowanie lapbooka o tematyce związanej z hasłem 19. edycji tego dnia i bezpieczeństwem w sieci. Dopuszczalna jest praca zespołowa, maksymalnie w zespole nad jedną pracą może pracować 3 uczniów.

WARUNKI KONKURSU:

Wykonanie lapbooka promującego hasło 19. edycji i bezpieczeństwo w Internecie.

Format lapbooka  A3 lub A2 (wielkość kartki brystolu).

Praca musi zawierać wizytówkę autora/autorów tj. imię, nazwisko, klasa.

Termin składania prac: do 13 marca 2023 roku (poniedziałek) do godz. 12.00.

KRYTERIA OCENY PRAC:  prezentacja tematu w sposób interesujący i przyciągający uwagę, zgodność z tematem, estetyka wykonania, pomysłowość, technika wykonania pracy.

CELE KONKURSÓW:

• Popularyzacja tematyki związanej z bezpieczeństwem korzystania z portali internetowych oraz tworzeniem przyjaznej sieci online.
  • Podkreślenie potencjału Internetu do wykorzystania w edukacji, kontaktach z rówieśnikami oraz jako forma twórczej rozrywki.
  • Rozwijanie umiejętności posługiwania się technologią informacyjną, komputerową, oprogramowaniem graficznym.
  • Kształtowanie umiejętności selekcji potrzebnych informacji.

Wyniki konkursu zostaną opublikowane na stronie internetowej szkoły oraz na tablicy informacyjnej. Najlepsze i najciekawsze prace zostaną nagrodzone oraz opublikowane na szkolnej stronie internetowej, a także mogą być wykorzystane w celach edukacyjnych na lekcjach.

Dla wszystkich uczestników przewidziane są oceny z informatyki, a dla autorów najlepszych prac przewidziane są dodatkowo nagrody rzeczowe.

Wskazówka:

Przy wykonywaniu prac konkursowych zachęcamy Was do odwiedzenia stron internetowych: dbi.pl, saferinternet.pl, dzieckowsieci.pl, sieciaki.pl, na których znajdziecie wiele przydatnych informacji i wskazówek dotyczących bezpiecznego korzystania z Internetu.

POSTANOWIENIA KOŃCOWE:

Decyzja komisji konkursowej jest nieodwołalna. Przystępujący do konkursu uczestnik akceptuje postanowienia powyższego regulaminu. Regulamin konkursu i jego wyniki będą dostępne na stronie internetowej szkoły.

Osoby udostępniające prace w ramach konkursu wyrażają tym samym zgodę na przetwarzanie przez organizatora swoich danych osobowych wyłącznie na potrzeby konkursu.

Autor: Agnieszka Warchoł