Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

Obchodzimy co roku 2 kwietnia, w dzień urodzin duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Na wybór patrona tego dnia miał wpływ fakt, że napisane przez niego baśnie znane są na całym świecie. Przeczytane po raz pierwszy w dzieciństwie zapadają głęboko  w pamięć i zostają z nami przez całe dorosłe życie.
  Święto zostało ustanowione w 1967 roku przez Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych Ludzi (IBBY). Od tamtej pory, co roku, gospodarzem święta jest inne państwo. Polska była organizatorem w 1979 roku.
   Z tej okazji w naszej bibliotece ogłoszony został „Plebiscyt na ulubioną książkę”. W tej akcji wzięli udział uczniowie klas I-III. Zwyciężyła książka Romana Pisarskiego „O psie, który jeździł koleją”. Na drugim miejscu znalazła się seria o Barbie, a tuż za nią „Mikołajek”. Dzieci czytają chętnie serie „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai”, „Zaopiekuj się mną”, „Kto mnie przytuli”, „Psi patrol” oraz „Czytam Sobie”.
   Utworzony został Kącik „Książka Dnia”, w którym codziennie wykładane są ciekawe pozycje. Był to strzał w dziesiątkę, uczniowie chętnie wypożyczają te „perełki literatury”, które na co dzień umykają ich uwadze.
   Zapraszamy uczniów do odwiedzania biblioteki, każdy znajdzie coś dla siebie.

Autor: Barbara Partyka